Irlandia Celtycki splot Bryll Irlandia Celtycki splot Bryll

Irlandia Celtycki splot Bryll

Indeks: O.W.09.12.22

17,90 zł
Brutto

Książka jak nowa

ISBN: 9788375065206

Ilość
Ostatnie sztuki w magazynie

Trudno zrozumieć, że można zachować poczucie przynależności do wspólnoty, historii kultury, a jednocześnie zostać pozbawionym ojczystej mowy. Tak jakbyśmy czytali dziś Reja, Kochanowskiego, Mickiewicza, Norwida, Leśmiana w tłumaczeniach na języki tych, którzy odebrali nam kraj i historię. A mowa to nie tylko gra słów, które łatwo przetłumaczyć. To zupełnie inne obrazowanie, inne poczucie humoru, inne drogi odczuwania.

Przed takim problemem stanęło w XX wieku uzyskujące niepodległość państwo irlandzkie. Z tym problemem żyje i dziś, a jednak jego wyraźna tożsamość często budzi zachwyt.

O tym, "jak czują to Irlandczycy", jest trochę ta książka. Patrzymy na Dublin i na najdalej na zachód wysunięte krańce wyspy. Dwa skrzydła myśli, uczuć, dwa sposoby wyrażania siebie.

Jedno - pokazane przez życie i twórczość Joyce’a. Jakby ciągły wyrzut, że mimo istniejącej miłości do wszystkiego co irlandzkie, jest się obcym w rodzimym języku, a mistrzem w też swoim, lecz "narzuconym".

I drugie - to znad Wysp Blasket, bo jak mówią Irlandczycy, na zachód, do krainy wiecznej młodości lecą nad nimi duchy zmarłych. Gdy słowa umierają, tam lecą dusze irlandzkiej poezji.

Niejeden Irlandczyk śpiewający po angielsku sławne pieśni irlandzkie też czuje, że musi te dusze zawołać. I my też czujemy...

O.W.09.12.22
1 Przedmiot

Opis

Tytuł
Irlandia Celtycki splot
Autor
Ernest Bryll
Okładka
Twarda
Stan
Używana
Rok wydania
2010
Liczba stron
465
Wydawnictwo
Zysk i S-ka
ISBN
9788375065206
VAT
5%
Czas wysyłki
w ciągu 24 h
Indeks
O.W.09.12.22

Specyficzne kody

60 innych produktów w tej samej kategorii: