Zbrodnia kłamstwo amnezja Śliwiński Zbrodnia kłamstwo amnezja Śliwiński

Zbrodnia kłamstwo amnezja Śliwiński

Indeks: O.W.27.06.22

24,99 zł
Brutto

Na okładce lekko widoczne ślady użytkowania, ranty minimalnie przybrudzone, strony w środku czyste

Ilość
Ostatnie sztuki w magazynie

Przejmująca pozycja Marka Śliwińskiego opisuje przerażającą historię Kambodży podczas rządów Czerwonych Khmerów. Prezentuje genezę i ideologię rewolucji, narastający terror i przemoc na niespotykaną skalę, poparte szaloną wolą niszczenia.

Książka ta była drugą z kolei pozycją, w której autor analizował zjawisko wojny i rewolucji Czerwonych Khmerów w Kambodży. O ile przedmiotem pierwszej książki, wydanej w Paryżu, było stworzenie możliwie solidnej bazy statystycznej i faktograficznej, o tyle ambicją niniejszej było osiągnięcie celu bardziej dydaktycznego, jakim jest demonstracja i analiza dynamiki rozwoju rewolucji totalitarnej. Totalitaryzm Czerwonych Khmerów był krótkotrwały, lecz pod względem intensywności i stopnia używania przemocy nieporównywalny w dziejach epoki współczesnej. Ten krótki okres, połączony z tak silną koncentracją wydarzeń, jak i ich relatywna bliskość historyczna, otworzyły niesłychanie bogate pole badawcze, bodajże jedyne w swoim rodzaju. Żadna rewolucja nie przebiegała z taką gwałtownością, z tak szaloną wolą zniszczenia. Żadna rewolucja nie użyła środków tak radykalnych w celu zrównania społeczeństwa. Zniosła pieniądz, wszelką własność prywatną, handel, pocztę i komunikację, wszelkie swobody osobiste i obywatelskie, system oświatowy zastąpiła seansami indoktrynacji obowiązującymi wszystkich.

Poprzez rozbudowanie do niewyobrażalnych granic aparatu szpiegostwa i donosicielstwa, zniszczyła stosunki międzyludzkie, rozbiła wszelkie instytucje społeczne z rodziną włącznie. Faktem jest, iż zjawiska podobne występowały w innych rewolucjach, lecz nigdy, w tak pełnej gamie, w tak skrajnej formie i tak pozbawione maski. Dynamika tej rewolucji objawia się przez to w sposób bardziej przejrzysty, zaś procesy społeczne jakie zaistniały, są możliwe do symbolicznego zrekonstruowania. Rzeczywistość dogoniła abstrakcję. To co wydawało się jedynie możliwe jako fikcja literacka zostało osiągnięte. Rewolucja Czerwonych Khmerów stanowi chyba rzadki w empirycznych naukach społecznych przypadek stwierdzenia obecności "typu idealnego" w Weberowskim tego pojęcia znaczeniu. Określić go można jako typ "rewolucji totalnej".

O.W.27.06.22
1 Przedmiot

Opis

Tytuł
Zbrodnia kłamstwo amnezja
Autor
MarekŚliwiński
Okładka
Miękka
Stan
Używana
Rok wydania
1998
Liczba stron
182
Wydawnictwo
inne
VAT
5%
Czas wysyłki
w ciągu 24 h
Indeks
O.W.27.06.22

Specyficzne kody

60 innych produktów w tej samej kategorii: