Saudyjka za kierownicą Asz-Szarif Saudyjka za kierownicą Asz-Szarif

Saudyjka za kierownicą Asz-Szarif

Indeks: ER.12.07.22

12,99 zł
Brutto

Książka w stanie bardzo dobrym.

ISBN: 9788328061460

Ilość
Ostatnie sztuki w magazynie

Poruszająca historia Manal asz-Szarif, saudyjskiej aktywistki walczącej o równouprawnienie kobiet.

Manal asz-Szarif dorastała w tradycyjnej saudyjskiej rodzinie w Mekce, w czasie kiedy Arabia Saudyjska pozostawała pod silnym wpływem islamskich fundamentalistów. Sama również uległa indoktrynacji radykałów – będąc nastolatką, niszczyła kolorowe czasopisma matki, kasety brata i własne szkicowniki zawierające zabronione rysunki istot żywych. Nic nie wskazywało na to, że już niedługo przeciwstawi się tyrańskim rządom i stanie się znaną na całym świecie aktywistką walczącą o prawa saudyjskich kobiet.

Podjęła studia na uniwersytecie, a później pracę w koncernie Aramco. Coraz częściej doświadczała jednak dyskryminacji tylko ze względu na swoją płeć. Bez zgody męskiego opiekuna nie mogła wynająć pokoju, złożyć wniosku w urzędzie, korzystać z pomocy medycznej. Najbardziej bolało ją to, że mimo posiadania własnego samochodu i prawa jazdy otrzymanego podczas pobytu za granicą nie mogła kierować pojazdem i była zdana na łaskę taksówkarzy oraz młodszego brata. Któregoś dnia postanowiła się zbuntować i ogłosiła w internecie, że w dniu swoich 32 urodzin usiądzie za kierownicą, wyjedzie na ulice miasta… i będzie tworzyć historię.

„Takie książki mogą zmienić świat” – Deborah Feldman.

„Ważna, inspirująca książka” – „The Oprah Magazine”.

„Odważna, niezwykła, łamiąca serce osobista historia kobiety walczącej o równouprawnienie. Książka zawiera rzadki wgląd w serca i rozumy ludzi, którzy żyją w społeczeństwie niedostępnym dla ludzi Zachodu. Literackim osiągnięciem Asz-Szarif jest pokazanie, że pomimo ogromnych różnic kulturowych saudyjskie kobiety i saudyjscy mężczyźni mają bardzo podobne do naszych marzenia i obawy” – „Associated Press”.

„To zadziwiająca, pokorna, prawdziwa książka, bardziej pouczająca niż setki historii z gazet na temat Arabii Saudyjskiej” – Azadeh Moaveni, autorka „Lipstick Jihad”.

„Są obrazy śmiechu i miłości... przebłyski bogatego, tętniącego życiem arabskiego życia. To świadectwo, jak kobiety w krajach muzułmańskich pomagają zmieniać swoją kulturę, krok po kroku” – „New York Journal of Books”.

ER.12.07.22
1 Przedmiot

Opis

Tytuł
Saudyjka za kierownicą
Autor
Manal Asz-Szarif
Okładka
Miękka
Stan
Używana
Rok wydania
2019
Liczba stron
491
Wydawnictwo
Grupa Wydawnicza Foksal
ISBN
9788328061460
VAT
5%
Czas wysyłki
ER.12.07.22
w ciągu 24 h

Specyficzne kody

60 innych produktów w tej samej kategorii: